„Elkeserítő az emberek közönye” – megdöbbentő esetekről számoltak be a mentők
Volt arra példa, hogy a vásárlókat annyira hidegen hagyta az életmentés, hogy többen átléptek a betegen, és még az életmentők felszerelésébe is belerúgtak.
Azonnali elbocsátások lesznek, és bércsökkenés is várható, ha előírják a vasárnapi kötelező zárva tartást – közölte a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége. Hozzátették: diszkriminatív az a megoldás, hogy a 400 négyzetméternél kisebb üzletek nyitva tarthatnának vasárnap.
A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) szerint súlyos következményekkel járna a vasárnapi nyitva tartás korlátozását előíró törvénymódosító javaslat megszavazása, mert elbocsátásokat és bércsökkenést eredményezne – közölte a szervezet hétfőn.
A vasárnapi zárva tartás bevezetésével azonnali elbocsátások várhatóak, mert a munkaidőalap 12-14 százalékkal csökken, aminek következtében legalább 35 ezer munkavállaló feleslegessé válik – tudatta a szervezet.
A szövetség szerint 7,4 százalékos munkanélküliség mellett nem szabad olyan szabályokat hozni, amelyek a kereskedelemben dolgozó mintegy 530 ezer alkalmazottból és a kapcsolódó iparágakban – logisztika, üzemeltetés – dolgozók körében minimum 15-20 ezer ember elbocsátásával járna, és további 15-20 ezret hátrányosan érintene a bérek csökkentése miatt.
Megjegyzik, hogy a vasárnapi nyitva tartás megszűnésével további forgalomcsökkenés várható, és érzékelhetően csökkenni fognak a járulék- és adóbevételek. A vendéglátó egységek esetében a vasárnapi bevétel pótolhatatlanul kiesne – írták. Az MBSZ diszkriminatívnak, működésképtelennek nevezte azt a félmegoldást, hogy a 400 négyzetméternél kisebb alapterületű üzleteket nem érintené a korlátozás.
Mint írták, a vasárnapi zárva tartás ellentétes a kormány által meghirdetett munkahely-teremtési programmal is, ráadásul a piacok és egyéb vásárok nyitva tartását nem szabályozza a jelenlegi indítvány, ezzel pedig a feketegazdaság erősödne meg. Az MBSZ adatai szerint jelenleg 59 600-an dolgoznak 7 540 olyan üzletben, amely bevásárlóközpontokban található. Ezen felül 53 ezren állnak alkalmazásban 2 650 hipermarketben lévő üzletben.
A KDNP pénteken közölte: megfelelő megoldásnak tartaná, ha a hét utolsó napján – néhány kivétellel – csak a családi vállalkozások üzletei lehetnének nyitva. A KDNP közleménye szerint a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete támogatta kezdeményezésüket, amely „a többség elvárásainak megfelel a munkavállalói és a fogyasztói oldal részéről is”.